Peking (Beijing)

(Beijing)-císařské město
-hlavní město Číny,2.největší (1. Šanghaj-21 950 000 obyv.)
Počet obyvatel-19 482 000–včetně aglomerace (1997) 6 690 000 bez aglomerace
Rozloha – 16 808 km2
Nadmořská výška-asi 51 m.n.m.
Podnebí- okraj přímořské oblasti Žlutého moře,subtropický pás.
Průměrná roční teplota-Leden : - 5,2 oC Červenec: 25,8 oC Srážky-680 mm za rok
Význam-pestrý průmysl,dopravní křižovatka,centrum vzdělání(dvě univerzity)
Průmysl-převažuje hutnický,strojírenský,potravinářský,textilní.Velké zásoby černého uhlí.Energie z tepelných elektráren.
Zemědělství-méně významné-kukuřice,bavlník,zelenina,chov skotu a koz.
Historie-první zmínky 2000 př.n.l. , 1.tis. př.n.l. až 10.století-znám jako město Ťi. 936-pol.12.st.-rezidence kitonské říše.1215-dobyt Mongoly 1264-1368-sídlo dyn.Júan. od r.1421-sídlo dyn.Ming hl.město Číny od roku 1912,s výjimkou let 1927-49,kdy byl hl.městem Nanking.
P
eking je městem mnoha tváří, na jedné straně hektické moderní velkoměsto, přelidněné a překotně rostoucí, které mění svou tvář ze dne na den, na druhé straně tajemné císařské město, ukrývající za svými zdmi tisíciletou historii své říše. Snad všichni návštěvníci Pekingu touží v první řadě navštívit Zakázané město, kde žili vládcové posledních císařských dynastií Ming a Čching a kam se normální smrtelník nemohl dostat. Vládlo zde 24 císařů, poslední z nich ,císař Pui ,ukončil svou vládu roku 1911. Jednotlivé budovy, síně a paláce, v nichž císaři vládli, rozjímali nebo se vzdělávali, nesly i odpovídající jména : Síň nejvyšší harmonie, Síň pěstění mysli, Palác nebeské čistoty, Palác pozemského klidu. O chod paláce se starala palácová správa, obrovská instituce s velkým množstvím lidí v různých funkcích, o blaho císaře, jeho rodiny a konkubín pečovali stovky eunuchů. 20 km severozápadně od Pekingu je zajímavá letní císařská rezidence tzv. Letní palác, který nechala postavit v 90.letech minulého století císařovna vdova C´si, kterou známe z Fabriciova románu Tajný deník čínské císařovny. Je zde nádherný koridor 728 metrů dlouhý s více než 8 000 obrazy. Tak, jak je Zakázané město největším a nejznámějším palácovým komplexem v Číně, je nejvýznamnějším čínským chrámem pekingský Ťiantan - Chrám nebes,který byl postaven v roce 1420. Zde čínští císaři přinášeli oběti bohům nebes a prosili o dobrou úrodu. Chrám nebes se rozprostírá na ploše 273 ha a je to rovněž celý komplex budov, oltářů a zahrad.
V Pekingu je rovněž největší ZOO v Číně(chov pand,které jsou symbolem Číny ) , “Hedvábná“ ulička-vyhlášené turistické místo, lze zde koupit pravé čínské hedvábí,Park Bei Hai – jeden z nejpopulárnějších parků v Pekingu, který je příkladem klasické čínské zahrady a nejzachovalejší tibetský budhistický chrám mimo území Tibetu. Má několik sálů s nejkrásnějšími tibetskými uměleckými díly a památkami, sebranými z celé Číny, včetně 26 m vysokého Budhy, vytesaného ze santalového dřeva. Za prohlídku stojí i největší chrám v Číně – Konfuciův chrám.
Peking je tedy turistickým i průmyslovým městem s bohatou historií;městem kol a cyklistů i věčně zablokované dopravy.

 

Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=1960