Neandrtálci - upovídaní lidé?
Neandrtálci - upovídaní lidé?
Mohli si mezi sebou neandrtálci povídat? To je nyní nejžhavější téma paleoantropologů. Z výzkumu vedeného dvěma španělskými vědci ve městě Atapuerca, Juanem Luisem Arsuagou a Ignaciem Martinezem, totiž podle internetového vydání týdeníku Le Nouvel Observateur vyplývá, že mluvit uměli už předkové neandrtálců.
Analýza lebky člověka žijícího před 300 tisíci lety prokázala přítomnost kůstek vnitřního ucha a jazylek. To jsou kosti podpírající hrtan. Podle obou vědců měl neandrtálec, jehož kostra byla nalezena v roce 1992, sluchový aparát na úrovni mezi šimpanzem a člověkem.
Neandrtálec prý mluvil pomalu a nezřetelně
Profesor Martinez se domnívá, že jeho výslovnost musela být pomalejší a méně zřetelná než naše současná. Výsledek studie by měl být publikován v časopise Anatomical Record.
Atapuerca je na seznamu UNESCO
Archeologické naleziště Atapuerca v provincii Burgos na severu Španělska patří mezi nejvýznamnější v Evropě. Loni bylo zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mimo jiné se zde našly i pozůstatky prvních Evropanů staré 800 tisíc let.
BUDE POČÁTEK MLUVY POSUNUT?
Až dosud se vědci domnívali, že jazyk se objevil až s moderním člověkem v době před 40 000 lety. Pokud by se ale potvrdily výsledky španělských vědců, posunulo by to počátky mluvy ještě o 260 000 let dozadu.
PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT