Hl.strana - Maturitní otázky - Referáty (Moje referáty) - Plesy (Tipy,Firmy) - Vysoké školy - Kurzy - !SHOP!

Johann Sebastian Bach

Info - Tisknout - Poslat(@) - Uložit->Moje referáty - Přidat referát

J.S.BACH

Kdo by neznal jméno Johanna Sebastiana Bacha? Možná se vám při jeho zaznění vybaví portrét přísného muže s vysokým čelem s v bílé paruce nebo alespoň jeho dvacet dětí.
J.H.Bach se narodil 21.3.1685 jako nejmladší (osmé) dítě v Eisenachu. Otec ho jako první začal zasvěcovat do tajů hudby. Když mu v jeho deseti letech zemřeli oba rodiče musel začít pracovat a jeho starší bratr Johann Christoph se ho ujal odstěhoval se k němu do Ohrdrufu, aby mu poskytl střechu nad hlavou i další hudební vzdělání.
Jakmile bylo J.S.Bachovi patnáct let, nastal čas, aby se o sebe postaral sám. Dozvěděl se že ve škole sv. Michala v Lüneburgu hledá místní kantor zpěváky do sboru. Neváhal a společně se svým přítelem a spolužákem Georgem Erdmannem se pěšky vydali na cestu na sever. Pro představu: do Lüneburgu to bylo 300 kilometrů. V té době se stal Bach virtuózem na klávesové nástroje a byl ovlivněn francouzskými i dalšími styly.
J.S.Bach byl pozván do Arnstadu aby zde vyzkoušel nové varhany v tamějším chrámu sv. Bonifáce. Udělal dobrý dojem. Krátce poté mu nabídla arnstadská městská rada místo varhaníka a ředitele kůru s výborným platem, což osmnáctiletý J.Sebastian s radostí přijal.
Když mu bylo dvaadvacet let, dostal se na post ve svobodném říšském městě Mühlhausenu, tam také napsal první velké kantáty. Po roce byl však Bach nespokojen jak říkal s nedostatkem dobré církevní hudby v Mühlhausenu a rozhodl se odejít. V Mühlhausenu se oženil se svoji vzdálenou příbuznou Marií Barbarou Bachovou.
Také se v pozdějších letech vydal do severoněmeckého Lübecku za proslulým varhaníkem Dietrichem Buxtahudem, který se stal jeho učitelem.
Když bylo Bachovi 23 let, odešel do Výmaru, kde sídlil jeden z největších dvorů v Německu. Bach byl sice velice mladý, ale ve Výmaru zbohatl, navíc tu začala jeho kariéra.V roce 1714 se stal devětadvacetiletý J.S.Bach koncertním mistrem výmarské kapely. Za svého působení ve Výmaru se Bach setkal s hudbou italského skladatele Antonia Vivaldiho. V dalších třech letech pak vytvořil přepisy koncertů, řadu mistrovských kostelních kantát a spoustu varhanních děl, včetně 18 varhanních chorálů.
V prosinci 1717 Bach začal na novém působišti v Köthenu u knížete Leopolda. Složil zde své slavné Braniborské koncerty . V Köthenu pak Bach pokračoval ve studiu klávesové hudby a psal sbírku dvojic skladeb v každé tónině v dur a v moll ve vzestupném pořadí. U každé dvojice předchází fugu. Složil zde své slavné Braniborské koncerty .V létě jezdíval mladý kníže Leopold do slavných lázní - do Karlových Varů. Bach ho tam doprovázel dvakrát. Za druhého pobytu v K.Varech Bachovi náhle zemřela manželka Marie Barbora. V šestatřiceti letech se pak oženil s profesionální sopranistkou Annou Magdalenou Wilkenovou, která byla o 16 let mladší a kterou již znal a s níž spolupracoval. O Bachově vztahu s první manželkou se neví v zásadě nic. Mnohem více se ví o jeho vztahu k Anně Magdaleně. Psal speciálně pro ní skladby.
Bach si požádal o prestižní post kapelníka a kantora v kostele sv.Tomáše v Lipsku.Církevní škola u sv.Tomáše pěstovala tradici chorálů, která trvala pět století. V Bachově době škola působila ve čtyřech velkých kostelech. V prvních letech v Lipsku psal Bach kantátu každý týden. Ke složení kantáty musel Bach najít nejdříve vhodný text a nechat si ho schválit církevními úřady. Za šest let v Lipsku napsal Bach ohromující počet asi 190 kantát.
Jeden z mocných impulsů bylo pro Bacha návštěva Drážďan. Známí je Sebastianův hudební souboj s francouzským varhaníkem Marchandem, který se měl odehrát právě při této návštěvě saské metropole. Francouz se v den střetnutí, poté, co slyšel Bachovu hru, potajmu vytratil z města. „Souboj“ byl rozhodnut, ještě než začal.
Bach na konci života pracoval na třech projektech, z nichž každý představuje souhrn jeho uměleckých aspirací. Mše h-moll, 18 lipských chorálů a Umění fugy.
Bach na konci života onemocněl šedým zákalem a prakticky oslepl. Počátkem roku 1750 byl operován, ale později téhož roku byl stižen mrtvicí. Zemřel 28.7.1750 v Lipsku ve věku 65 let...

PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT