Americký způsob života v ČR
Autor: Jakub Trojan,
Řádný člen Asociace amerických geografů #90002443
Řádný člen České asociace pro geoinformace # 1150
Řádný člen České geografické společnosti #80008
IGU-LUCC corresponding member #37
Velice ožehavé téma, které můžeme chápat ze dvou stran. Jednak jako způsob života Američanů (konkretizujme: občanů se státní příslušností k USA) v naší vlasti a jednak jako zažitý styl amerikanismů používaný občany ČR.
Začněme první možností. Co vlastně vede Američany přestěhovat se do českých krajů? Pravděpodobně zaměstnání, rodina, historie a krása vlasti. Jenomže Slované jsou odedávna jiná mentalita než Američané. Nutno si uvědomit, že zvyky jsou zcela odlišné. Ať se na mě zlobí kdokoliv, dle mého úsudku sice americká komunita v ČR má relativně komplexní přizpůsobivost, avšak jen nepatrný zlomek se nenaučí český jazyk (ani základy). Jak z praxe sám znám, anglicky mluvící lidé (jejichž rodným jazykem je právě angličtina) jsou velice líní na to, aby se učili další jazyk (a to se týká i světových řečí – němčina, francouzština, španělština apod.). Spoléhají na to, že anglicky se domluví všude. Jenže ruku na srdce, kolik prodavaček v krámech na vesnici umí anglicky? Kolik televizí vysílá filmy v anglickém znění s titulky? Kolik „sousedů“ používá angličtinu jako komunikační prostředek? Už tímto se narušuje jistá skořápka a vzniká (byť nepatrná) bariéra. Jistě, netýká se to jen anglicky mluvících lidí, nýbrž veškerých komunit s jiným jazykem. Ale „jiné“ komunity nemají světový jazyk, musí se naučit jinou řeč. Ale je tohle přirozené i pro Američany?
Jazyk však není jediným aspektem. Nadnárodní korporace (zpravidla americké: Philip Morris, General Motors, McDonald aj.) do českých zemí přinášejí nemalý kapitál. S trochou cynismu lze říci, že nám tato „invaze“ částečně zajišťuje příjmy. Američané jsou zvyklí na konkurenci. Jestliže někdo neobstojí, prostě vypadne. Ale jsou na tato praktika zvyklí i Češi? Na jednu stranu přináší nadnárodní podniky finanční možnosti, snižují nezaměstnanost, zdokonalují služby a posilují index životní úrovně. Ale na druhou stranu nemilosrdně zadupávají malé české podniky, které v tak silné konkurenci nemohou obstát.
Podíváme-li se do tabulek, zjistíme, že v USA je hodně druhů náboženství a naopak dobrých 45% obyvatel ČR jsou ateisté. A proto se ptám, je zde dostatečné množství náboženských objektů a jiných míst předurčených variabilním druhům náboženství? Navíc, i když mi to leze těžce přes ústa, v naší republice je relativně hodně rasistů a nepřátel jiných kultur. Podívejme se opět do statistik – téměř každý třetí Američan je černoch (na J a JZ země dokonce 80% lidí je černošského původu). Jsou skutečně české země tím nejbezpečnějším východiskem?
Musíme si však uvědomit, že Česká republika hraničí přímo s Evropskou unií a je to žhavý kandidát na jejího člena. Po revoluci se otevřely hranice a nabízí se nesčetné množství příležitostí pro podnikatelskou sféru. Je jen na každém z příchozích Američanů, jak se v naší vlasti aklimatizují.
Nebudu se raději příliš pouštět do rozboru druhé posibility chápání „amerického způsobu života v ČR“. Velice úzce totiž souvisí s globalizací. Jistě, starší ročníky se nevzdávají svých každodenních zažitých tradic, ale právě americký způsob života se již velice dotýká dnešní mládeže. Těžko asi váš dědeček třikrát týdně chodil na diskotéky, nosil denně jiné oblečení, pojídal hamburgery, kouřil marihuanu a jezdil v nejnovějším automobilu, kterému přezdíval „žihadlo“.
Domnívám se, že velké množství mladých lidí se chce chovat „zápaďácky“ a taky se snaží svou potřebu aplikovat. Schválně by mě zajímalo – existuje město (s počtem vyšším než 25 000 obyvatel), kde ještě není McDonald? Kde se vzal tento trend, v Americe známý jako „Fast Food“? Jednoduše, z USA. Tradice fast food však není špatná, dokáže člověku urychlit již tak nabitý den.
Ale co třeba akční filmy? Jistě mi dáte za pravdu, že valná většina pochází z USA a vysílají se v časech, kdy jsou dostupné i menším dětem. Takové „krváky“ zrovna dvakrát nepřispívají na duševní fylogenezi dítěte.
Rovněž dvakrát šťastným nejsou ani americké myšlenky a chápání mladistvého sexuálního života. Mladiství lidé v USA se často sjíždí na víkendy a pořádají orgie, které jsou typické a ne zrovna etické. Naštěstí tohle se k nám ještě nedostalo.
O smůlu se však můžeme opřít při tvrzení, že lidé čím dál více kouří. Pořád ještě nutno dodat, že to není tak silné jako třeba v SRN či Itálii. Obávám se však, že je to jen otázka času.
V každém americkém seriálu člověk vidí, jak se jeho „hvězdy“ mají dobře, v jakých jezdí automobilech, co mají na sobě. Právě filmoví hrdinové z amerických koprodukcí bývají často vzory mladých lidí.
Vsadím se, že je ještě velká spousta „maličkostí“, které se po vzoru zámořském začaly praktikovat i v českých luzích a hájích. Bohužel, ne vždy jsou prosperující a kompatibilní s našimi zvyky.
Nikdo z nás není přímo kompetentní k tomu, aby mohl posoudit a objektivně říci, co vlastně americký způsob života v ČR znamená. Já jsem se však pokusil jen hrubě naznačit své stanovisko z pozice člena Asociace amerických geografů a zároveň člena České geografické společnosti.
Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=3658