Ebola a zarděnky

EBOLA

Virové onemocnění, jehož původcem je virus Ebola. Vyskytuje se více kmenů virů, z nichž nejznámnější jsou Ebola Sudan, Ebola Zair, Ebola Reston. Virus je schopen žít delší dobu mimo lidské tělo. Zdrojem nákazy může být kontaminovaná voda, vzduch, potraviny, tělní tekutiny nakažených osob a všechny věci, kterých se dotýkali. Inkubační doba je 4-16 dní. Příznaky: horečka, zvracení, průjem, bolest břicha, tuhnutí obličejového svalstva; kolem 5.dne-vyrážka, kašel, bolest svalů, vředy; krvácení do vnitřních orgánů, poruchy vědomí, krvácení ze všech tělesných otvorů ® zvracení krve a zbytků rozložených vnitřních tkání. Příčinou masivního krvácení je glykoprotein nalézající se na povrchu viru, jeho část umožňuje vazbu viru na endotel a následně vyvolává ničení endoteliálních buněk ® proděravěné cévy. Léčba – nebyl vyvinut účinný lék. Prevence – nebyla dosud vyvinuta očkovací látka.
Historie: Poprvé se tato choroba u lidí objevila r.1967 (SRN), r.1976 (Zair) – úmrtnost 88%.




- ZARDĚNKY
Je to infekční virové onemocnění. Původcem je virus (skupina togavirů, rod rubiviry), který je citlivý na teplo, sluneční záření, chemikálie. Je veliký asi 200nm. Lze ho prokázat v krvi, nosohltanu, moči a stolici. Zdrojem nákazy je vždy nemocný člověk, který vylučuje virus sekretem z nosohltanu. Choroba se šíří kapénkovou infekcí. Nakažlivost je vysoká až 90%, a to týden před objevením vyrážky a minimálně 4 dny po jejím začátku. Inkubační doba je v průměru 18 dní (14-21 dní). Příznaky: vyrážka, zduření týlních lymfatických uzlin; někdy horečka, rýma, kašel (tyto příznaky platí hlavně pro děti). U dospělých probíhá choroba v 50% bezpříznakově; jinak zánět spojivek, únava, bolesti v krku, horečka. Léčba: pobyt doma asi 7 dní, při komplikacích je třeba hospitalizace v nemocnici. Virus nezničíme, pouze omezíme příznaky onemocnění, toto je tzv. symptomatická terapie. Komplikace (velmi vzácné) – bolest a zánět kloubů, zánět srdečního svalu, zánět mozku a mozkových blan. Prevence: očkování živou oslabenou vakcínou (TRAVIVAC).
Infekce ženy virem zarděnek v průběhu 1. trimestru těhotenství může vést k infekci plodu, tzv. vrozený zarděnkový syndrom, klinické příznaky u novorozenců: 1) Syndrom zarděnkové embryopatie – vady oka, ucha, srdce 2) Syndrom zarděnkové fetopatie – virová infekce tkání 3) Opožděný zarděnko-
vý syndrom – recidivující vyrážky a průjmy 4) Abortivní zarděnko-
vý syndrom – v pozdějším věku lze pozorovat poruchy sluchu; lehké poškození mozku

 

Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=7490